banner godisnjica 2021

Biblioteka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu

među najuspješnijm bibliotekama u BiH

Otvoreni europski prostor visokog obrazovanja donio je mnoštvo preporuka i smjernica za harmonizaciju europskog obrazovnog prostora utemeljenog na Bolonjskoj deklaraciji i njenim načelima, u kojima se visokoškolske biblioteke tretiraju kao važan i nezaobilazan partner uz obavezu da se i same moraju prilagoditi novim zahtjevima i standardima koje je nametnula europska zajednica.

Za promoviranje i izgradnju različitih sistema koji doprinose povećanju kvalitete u izvođenju nastave od osobite je važnosti načelo Izgradnja sistema za kontrolu kvalitete Europske mreže za osiguranje kvalitete (ENQA). Među smjernicama za visokoškolsko bibliotekarstvo posebno su važni Europski standardi i smjernice za unutarnje osiguranje kvalitete u ustanovama visokoga obrazovanja u kojima se, u odredbama tačke 1.5. Izvori za učenje i pomoć studentima navodi da ustanove visokog obrazovanja trebaju osigurati prikladne izvore za učenje za svaki ponuđeni program, što ulazi u okvir evaluacije kvaliteta visokoškolske ustanove i predstavlja bitan faktor u njenoj akreditaciji.

Kako je oblast bibliotekarstva u posljednje vrijeme doživjela velike promjene, tako se i sektor koji obezbjeđuje kvalitet u bibliotečkoj djelatnosti i njegovo vrjednovanje standardizirao, a doneseni standardi i njihova primjena postaju propis za sve koji učestvuju u implementaciji Bolonjskog procesa, pa tako i za visokoškolske biblioteke Univerziteta u Sarajevu, koje čine jedinstven bibliotečko-informacioni sistem Univerziteta.

Na putu akreditiranja veoma su važni pokazatelji i izvještaji o korištenju akademskih baza i izgradnji uzajamne bibliografsko-kataložne baze podataka COBISS sistema BiH. Prema izvještajima EBSC-a, kao i Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, Biblioteka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu spada među najproduktivnije biblioteke i time umnogome doprinosi povećanju kvaliteta rada ove visokoškolske institucije, kako u realizaciji nastavnog, tako i naučnoistraživačkog rada.

Prema godišnjoj statistici korištenja EBSCO akademskih baza podataka na nivou Bosne i Hercegovine, od 50 ovdašnjih biblioteka koje su bile pretplaćene na korištenje EBSCO baze podataka u prva četiri meseca 2014. godine Biblioteka Filozofskog fakulteta je na trećem mjestu. Na prvom mjestu je Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu, na drugom Centar za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu, na trećem Filozofski fakultet u Sarajevu, a slijede ih Narodna i univerzitetska biblioteka Tuzla, Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli, te Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske.

Biblioteka Filozofskog fakulteta u Sarajevu je visokopozicionirana, a statistika Virtualne biblioteke Bosne i Hercegovine navodi da je prema broju zapisa pohranjenih u bibliografsko-kataložnoj bazi podataka COBISS, također na trećem mjestu. U Izvještaju se napominje da je Biblioteka sarajevskog Filozofskog fakulteta od početka 1998. godine radila u COBISS sistemu (izuzev u periodu 2003-2004. godine), a da je u od tada do danas obrađeno preko 43.000 bibliografskih jedinica razne vrste građe. Tako veliki broj urađenih zapisa donio je ovoj biblioteci i prvo mjesto među fakultetskim bibliotekama koje su u COBISS sistemu. U Izvještaju se također navodi veoma stručan rad i kooperativnost bibliotekara Filozofskog fakulteta u okviru sistema.

Ovo je samo mali dio aktivnosti Biblioteke Filozofskog fakulteta u Sarajevu, koje su za nas od velikog značaja, između ostalog i zato što se i ovim svojim aktivnostima i ostvarenjima Filozofski fakultet potvrđuje kao reprezentativna visokoškolska institucija. Biblioteka Filozofskog fakulteta u Sarajevu po kvalitetu je rangirana u sam vrh biblioteka bosanskohercegovačkih fakulteta, što potvrđuje i ugled koji ima među bibliotekama i bibliotekarima Univerziteta u Sarajevu.

 

  

VODITELJ AKTIVNOSTI

Prof. dr. Senada Dizdar

PRODEKANESA ZA

NAUČNOISTRAŽIVAČKI RAD

I MEĐUNARODNU AKADEMSKU SARADNJU

doc dr. Ksenija Kondali