О Инкубатору

Знанственоистраживачки инкубатор (ЗИНК) је први босанскохерцеговачки инкубатор који дјелује у саставу Центра НИРСА као форма знанственоистраживачког рада младих истраживача на Филозофском факултету у Сарајеву. Инкубатор је регистриран као знанственоистраживачка организација у 7.оквирном програму ЕУ од стране Европске комисије. Инкубатор објављује часопис SOPHOS који је индексиран у три интернационалне знанствене базе (USA и Европа).

Програм

I. ПРОГРАМСКА ОСНОВА РАДА ЗНАНСТВЕНОИСРАЖИВАЧКОГ ИНКУБАТОРА

У развијеним земљама Европске заједнице, на институтима и универзитетима, студенти, асистенти и млади истраживачи представљају једнакоправни субјект не само у образовању него и у знанственоистраживачком раду. Европска заједница је у својим програмима (6. оквирном и 7. оквирном програму) поставила три нова инструмента знанственог истраживања: мреже одличности, интегриране пројекте, и знанственоистраживачке инкубаторе.

Инкубатори су облик организације рада за окупљање, развијање у знанственоистраживачком раду и комуницирање студената и младих истраживача, те за њихово повезивање са привредним организацијама и јавним институцијама који у тим инкубаторима треба да имају основу за своју кадровски развој.

У циљу покретања и организирања знанственоистраживачког рада студената свих година студија и свих нивоа студирања, асистената и младих истраживача на Филозофском факултету у Сарајеву се 2007. године оснива ЗНАНСТВЕНОИСТРАЖИВАЧКИ ИНКУБАТОР као нови инструмент знанственоистраживачког рада. Овај инкубатор повезат ће се са свим организацијама у Босни и Херцеговини које имају могућност и потребу запошљавања наших стручњака у својим пројектима и својим радним капацитетима.

Рад у Инкубатору заснива се на принципима креативности и прилагођавања професије хуманистицких наука потребама и стандардима / технологијама друштва заснованог на знању. Учесници Инкубатора су најбољи студенти свих одсјека (студенти свих година и свих нивоа стуидија који имају најбоље постигнуте резултате) и у организацији Инкубатора наступају као студент-истраживач, студент-дипломант, студент-магистрант и студент-докторант.

Рад инкубатора организира и одговоран је за њега руководитељ-ментор. Инкубатор има координатора из реда асистената. Рад се одвија кроз консултације, индивидуалне истраживачке пројекте (дипломски радови, магистарски радови, докторски радови), тимске истраживачке пројекте, укључивање учесника Инкубатора у знанстевоистраживаке пројекте у БиХ и иностранству (билатерална сарадња са земљама у окружењу).

1. ОПЋИ ЦИЉЕВИ РАДА ЗНАНСТВЕНОИСРАЖИВАЧКОГ ИНКУБАТОРА

1.1. Покретање и развој знанственоистраживачког рада студената, асистената и младих истраживача на Универзитету у Сарајеву

На Универзитету у Сарајеву не постоји перманентан, организиран, финансиран и плански водјен знанственоистраживачки рад, као ни Центар за знанствено-истраживачки рад студената, асистената, младих истраживача и наставника Универзитета.

Не постоји јединствен систем класификације знанственоистраживачког рада, нити база података библиографских јединица и знанственоистраживачких пројеката, као ни изражена прецизна методологија вредновања знанственоистраживачког рада.

У таквој ситуацији на Универзитету највише штете имају млади кадрови, студенти, асистенти и млади истраживачи који тек треба да стекну референце за свој избор и референце за судјеловање у међународним пројектима. Стога је формирање првог Знанственоистраживачког инкубатора на Универзитету у Сарајеву значајан и драгоцјен допринос Филозофског факултета у Сарајеву.

1.2. Укључивање у међународну знанствено-истраживачку мрежу

ЗНАНСТВЕНОИСТРАЖИВАчКИ ИНКУБАТОР на Филозофском факултету у Сарајеву је први Инкубатор на Универзитету у Сарајеву и у Босни и Херцеговини. Овај начин организације рада са студентима и младим истраживачима дефиниран је у документима и програмима ЕЗ као нови знанственоистраживачки инструмент који се примјењује на институтима и универзитетима у земљама ЕЗ и заједно са мрежама одличности и интегрираним пројектима представља најзначајнији облик организације знанственоистраживачког рада на овим институцијама.

Први Знанственоистраживачки инкубатор повезат ће се у пројекту стварања мреже одличности (network of excellence) са компатибилним инкубаторима на европским знанствено-истраживачким институтима и универзитетима. Тиме ће се омогућити студентима на свим нивоима студирања, асистентима и младим истраживачима да буду способни партиципирати у знанственим истраживањима, пројектима и програмима ЕЗ и да буду респектабилна креативна интелектуална снага у Босни и Херцеговини.

1.3. Повезивање универзитетски образованих кадрова преко знанственоистраживачког рада са привредним организацијама и јавним институцијама

Универзитет у Сарајеву и Филозофски факултет у Сарајеву образује велики број студената за занимања која се разликују од производних занимања техничке интелигенције на техничким факултетима, али која су од највеће користи за развој друштва и друштвених институција.

Студенти који се образују у хуманистичким и друштвеним знаностима и у умјетничким академијама имају највећи потенцијал у будућем развоју друштва заснованог на знању, у разумијевању тог друштва и у процесу цјеложивотног образовања за то друштво.

Повезивање инкубатора са друштвеним институцијама и привредним организацијама омогућит ће креативну и намјенску повезаност Универзитета као базе младих и креативних људи са директним корисницима “human resource”-а у нашој земљи. Из тог односа и таквог повезивања још у току студија профилират ће се интереси студената за знанственоистраживачки рад према потребама друштва.

2. ФОКУСИРАНИ ЦИЉЕВИ РАДА ЗНАНСТВЕНОИСРАЖИВАЧКОГ ИНКУБАТОРА

2.1. Усмеравање студената на продукцију властитих пројеката

Као добра пракса у европском образовању показало се омогућавање студентима да већ у раним годинама студија усмјере и развију свој интелектуални интерес у одређеном знанственом подручју путем знанственоистраживачког рада. Тиме се прекида са лошом праксом да се на Универзитету највише времена посвећује “учењу за полагање испита” као педагошке обавезе умјесто усмјеравању студената ка подручју њиховог интереса у знанственом раду на различитим студијским нивоима.

Самостални и тимски рад у Инкубатору помоћи ће студентима-учесницима да од самог почетка свог ангажирања добију прилику да развијају свој интелектуални интерес у жељеном правцу уз помоћ ментора и експерата за поједине области. Полагање испита треба у том случају да буде само једна потврда квалитета рада у једној области.

2.2. Јачање интереса за цјеловити студијски програм

Јачање свијести код студената о важности цјеловитог приступа студију кроз све његове ступњеве: од додипломског, дипломског и постдипломског студија до постдокторског студија који се може организирати на сарајевском Универзитету. Тај приступ се може засновати само на темељу континуитета знанствено-истраживачког рада а не на темељу пуког стјецања дипломе ради дипломе.

2.3. Повезивање програма студија и програма знанствено-истраживачког рада

Квалитет интерактивног студија учесника инкубатора који судјелују у индивидуалним и тимским знанствено-истраживачким пројектима знантно је већи од квалитета студија изолираних предмета. Квалитет студената, асистената и младих истраживача који пролазе кроз инкубаторе у земљама ЕЗ показује да из тих кадрова потиче највећи број будућих универзитетских наставника, експерата, стручњака и сарадника на знанственоистраживачким институтима.

Снажније и сврховитије повезивање програма студија (додипломског, дипломског, постдипломског, постдокторског) са знанствено-истраживачким програмима кроз пројекте у земљи и иностранству осигурава сигурније и брже савладавање универзитетских обавеза, стјецање референци и укљученост истраживача у глобалну знанствено-истраживачку подјелу рада.

 

II. ПРОГРАМ ПОЈЕДИНАЧНИХ АКТИВНОСТИ ЗНАНСТВЕНО-ИСРАЖИВАЧКОГ ИНКУБАТОРА

  1. Индивидуални знанственоистраживачки пројекти (дипломски радови, магистарски радови, докторски радови), представљају важан облик рада учесника у Инкубатору. Ови се пројекти одвијају под надзором руководитеља- ментора.
  2. Индивидуалне консултације с менторима, експертима и сарадницима Инкубатора које ће се организирати за учеснике инкубатора према подручју њиховог интереса и у сврху реализације њиховог индивидуалног пројекта
  3. Просеминарске експликације имају за циљ да члановима инкубатора осигурају праксу презентације властитих истраживања у једној форми која је функционално педагошка
  4. Продипломске експликације имају за циљ да члановима инкубатора осигурају претходну или контролну евалуацију њиховог рада прије него што тај рад постане довршени документ за комисију за одбрану дипломског рада.
  5. Промагистарске експликације има за циљ да студентима постдипломског студија осигурају презентацију и критичку евалуацију њихових пројеката
  6. Продокторске експликације има за циљ да студентима-докторантима пружи могућност за излагање концепта свог рада, његову евалуацију у знанственим круговима са подручја којим се баве
  7. Гостовања знанствено-истраживачким институтима у земљи и иностранству треба омогућити учесницима инкубатора да ступе у мрежу одличности или у интегриране пројекте
  8. Судјеловање на симпозијима и конференцијама има за циљ да учесницима инкубатора омогући представљање свога знанственоистраживачког рада у присуству компетентних истраживача

 

III. ПРОГРАМ ЗАЈЕДНИЧКИХ АКТИВНОСТИ ЗНАНСТВЕНОИСРАЖИВАЧКОГ ИНКУБАТОРА

  1. Тимски пројекти у којима се студенти, асистенти и млади истраживачи могу кандидирати за носитеље или за чланове тима пројеката
  2. Тимске консултације су форма интерактивног рада учесника у инкубатору у којој је могуће сагледати аспекте интердисциплинарности истраживачког пројекта као и отворити могућности за примјену конзорција метода истраживања
  3. Сједнице Инкубатора омогућавају да се дође до периодичног прегледа активности, оцјене појидиних фаза реализације пројеката и дође до договора о судјеловању у новим пројектима
  4. Публиковање резултата знанственоистраживачког рада је форма од највећег интереса за рад инкубатора јер се на тај начин студенти, асистенти и млади истраживачи долазе у позицију да дођу до јавне критичке евалуације својег рада и да стекну неопходне рефренце за свој будући рад
  5. Судјеловање учесника инкубатора у знанственоистраживачким пројектима у БиХ и иностранству

 

IV. БУДУЋНОСТ РАДА ЗНАНСТВЕНО-ИСРАЖИВАЧКОГ ИНКУБАТОРА

1. Укључивање инкубатора у Центар за знанствена истраживања на Факултету

Сходно члановима 87. до 94. Правила Филозофског факултета у Сарајеву којима се регулира научно-истраживачки рад и стручне активности студената, наставника и сарадника на одсјецима и на Факултету, Наставно-научно вијеће Факултета и Управни одбор Факултета дужни су да се старају о организацији научног и стручног рада на Факултету и да обезбјеђују увјете за научни и стручни рад наставника, сарадника и студената. Чланом 90. Правила предвиђено је оснивање Центра за научно-истраживачки рад на Факултету.

Први знанственоистраживачки инкубатор који је основан на Филозофском факултету у Сарајеву бит ће укључен у Центар НИРСА онога тренутка када тај буде формиран и дјеловат ће унутар Центра са својим програмским активностима.

Центар за научно-истраживачки рад на Факултету (Центар НИРСА) могуће је формирати као мрежу знанственоистраживачких инкубатора који се буду формирали на одсјецима факултета или као мрежу института за знанственоистраживачки рад ако инкубатори предју у форму организације института за знанствено-истраживачки рад на одсјецима.

2. Укључивање инкубатора у мрежу знанствено-истраживачких инкубатора у ЕЗ и свијету

Први знанственоистраживачки инкубатор који је основан на Филозофском факултету бит ће укључен у мрежу знанственоистраживачких инкубатора у сусједним државама и у државама Европске заједнице преко директно успостављене сурадње с институтима и универзитетима на којима су инкубатори успостављени и већ дјелују.

На тај начин ће учесници првог Знанственоистраживачког инкубатора доћи у контакт са истраживачима на истом подручју у ширем окружењу и до прилике да створе критерије компетенција и стандарда у знанствено-истраживачком раду на темељу којих требају учествовати у реализацији стварања друштва заснованог на знању.

3. Укључивање младих истраживача у мреже одличности и у интегриране пројекте

Путем сурадње са знанственоистраживачким инкубаторима у земљама окружења и у земљама Европске заједнице први Знанствено-истраживачки инкубатор на Филозофском факултету у Сарајеву бит ће укључен у мреже одличности које се формирају унутар 6. и 7. Оквирног програма ЕУ судјелујући као партнерска знанственоистраживачка организација у топикама одређеним за друштвене и хуманистичке знаности.